Polski ustawodawca, chcąc usprawnić poszczególne etapy procesu inwestycyjno-budowlanego, co rusz modyfikuje regulujące go przepisy. Także w tym roku w życie wchodzi kolejna nowelizacja. Jeśli planujesz budowę, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł, by dowiedzieć się, jakie zmiany w prawie budowlanym czekają Cię w 2023 roku! Mają one oczywiście na celu odciążenie inwestorów, a także organów administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego.
Zapraszam do lektury!
Zmiany w prawie budowlanym 2023 – cel nowelizacji
Zmiany w prawie z samej ich istoty mają (lub przynajmniej powinny mieć) na celu ułatwienie życia obywatelom. Nie inaczej jest w tym przypadku! Przyspieszenie i ułatwienie procedur związanych z budową, cyfryzacja procesu inwestycyjnego czy usunięcie nadmiernego formalizmu prawnego związanego z oddawaniem obiektów budowlanych do użytkowania – to tylko niektóre założenia przyświecające nowelizacji prawa budowlanego. Poniżej przedstawiam 4 najważniejsze zmiany w prawie budowlanym w 2023 roku.
4 najważniejsze zmiany w prawie budowlanym 2023
1. Jednolita procedura – budynki mieszkalne powyżej i poniżej 70 m2
Dzięki nowym przepisom budowa wolnostojących budynków jednorodzinnych będzie możliwa bez decyzji o pozwoleniu na budowę – niezależnie od powierzchni zabudowy. Oznacza to, że z uproszczonej procedury będą mogli skorzystać inwestorzy planujący budowę domu o powierzchni zarówno poniżej, jak i powyżej 70 m2.
Domy o większej powierzchni (powyżej 70 m2) będzie można budować na podstawie zgłoszenia z projektem. Konieczne będzie jednak spełnienie kilku warunków:
- inwestycja będzie realizowana w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych inwestora,
- budynek będzie miał maksymalnie 2 kondygnacje,
- oddziaływanie inwestycji będzie musiało zmieścić się w całości na działce (działkach), na których była ona zaplanowana,
- konieczne będzie też zatrudnienie kierownika budowy.
Uwaga!
Uproszczona procedura umożliwi inwestorowi przystąpienie do budowy w dniu doręczenia zgłoszenia, co z pewnością istotnie przyspieszy realizację inwestycji.
2. Baza Projektów Budowlanych
Z pewnością dużym ułatwieniem – zarówno dla inwestorów, jak i organów administracji – będzie wprowadzenie Bazy Projektów Budowlanych (Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego). Dzięki niej dostęp do elektronicznych wersji projektów budowlanych (oraz ich poszczególnych elementów) stanie się dużo prostszy. Inwestor będzie mógł wskazać indywidualny numer projektu umieszczony w ww. bazie – zamiast dołączać go do wniosków, zgłoszeń czy zawiadomień.
Co więcej, w opisywanej bazie dostępne są darmowe projekty domów jednorodzinnych. Można filtrować je według kilku kryteriów, np. powierzchni (obecnie dostępne są tylko projekty domów do 70 m2), liczby kondygnacji czy nawet liczby pokojów. Aby otrzymać jeden z nich, wystarczy wypełnić prosty formularz – wówczas wybrany projekt zostanie przesłany na podany adres mailowy.
3. Zawiadomienie o zakończeniu budowy i pozwolenie na użytkowanie – zmiany 2023
Zgodnie z nowelizacją zmienią się też zasady oddawania budynków do użytkowania. Regułą ma bowiem być obowiązek zawiadomienia organu nadzoru budowlanego o zakończeniu budowy.
Tylko w 2 przypadkach – wyjątkowo – konieczne będzie uzyskanie pozwolenia na użytkowanie:
- jeżeli obiekt budowlany będzie miał być oddany do użytkowania przed zakończeniem wszystkich robót budowlanych, a także
- jeżeli inwestor sam wystąpi o taką decyzję.
UWAGA!
Zlikwidowany ma być obowiązek zawiadomienia o zakończeniu budowy domu jednorodzinnego. Zamiast tego kierownik budowy będzie mógł oddać taki budynek do użytkowania, a po stronie inwestora pozostanie jedynie powinność zawiadomienia o rozpoczęciu użytkowania. Jednak takie zawiadomienie to czynność o charakterze technicznym, która nie spowoduje wszczęcia postępowania administracyjnego.
4. Inwestor najpierw dostanie „żółtą kartkę”?
Kolejną ważną zmianą jest tzw. „mechanizm żółtej kartki”. To swoiste ostrzeżenie od organu kierowane do inwestora, gdyby ten nielegalnie (i istotnie) odstąpił od dokumentacji projektowej. Dzięki temu będzie on miał możliwość naprawić stwierdzone nieprawidłowości. Dalsze kroki będą podejmowane dopiero wówczas, gdy inwestor nie wykaże woli współpracy i nie podejmie działań wymaganych przepisami prawa budowlanego.
Podsumowanie – zmiany w prawie budowlanym 2023
Zmiany w prawie budowlanym – choć liczne – z pewnością istotnie ułatwiają proces budowy. Wprowadzenie jednolitej procedury w przypadku budowy jednorodzinnych budynków mieszkalnych, Baza Projektów Budowlanych, zmiana zasad dotyczących oddawania budynków do użytkowania czy mechanizm „żółtej kartki” to tylko niektóre z rozwiązań przewidzianych na rok 2023.
Przeczytaj także: E-licytacje nieruchomości – jak wyglądają?