Tomasz Czerwiec

E-licytacje nieruchomości – jak wyglądają?

Pandemia mocno wpłynęła na wiele obszarów naszego życia. Konieczność ograniczenia bezpośrednich kontaktów wymusiła na ustawodawcy wprowadzenie rozwiązań, które to umożliwią. Jednym z nich są tzw. e-licytacje nieruchomości, które mogą przeprowadzać komornicy od września 2021 roku. Rozwiązanie to z pewnością docenią osoby i inwestorzy, którzy planują zakupić nieruchomość znajdującą się w dużej odległości od miejsca ich zamieszkania.

W dzisiejszym artykule przybliżymy najważniejsze zasady, na których opierają się tego typu licytacje, jednocześnie odpowiadając na następujące pytania:

  • Jak wygląda procedura kupna nieruchomości w drodze licytacji elektronicznej?
  • W jaki sposób można wziąć udział w e-licytacji?

Zapraszamy do lektury.

Procedura elektronicznego przetargu nieruchomości krok po kroku

  1. Aby nieruchomość została sprzedana w trybie e-licytacji, w pierwszej kolejności wierzyciel musi złożyć stosowny wniosek. W przypadku gdy wierzycieli jest kilku, wystarczy, że zrobi to jeden z nich.
  2. Komornik ma obowiązek powiadomienia o tym fakcie dłużnika (właściciela nieruchomości) w terminie tygodnia.
  3. Dłużnik ma 7 dni na wskazanie kolejności, w jakiej powinien odbyć się przetarg. Jeśli tego nie zrobi, rolę tę przejmuje komornik. Wówczas e-licytacja nieruchomości może odbyć się najwcześniej po upływie dwóch tygodni od dnia upływu terminu uprawniającego dłużnika do wskazania kolejności, w jakiej ma być przeprowadzony przetarg.
  4. Sprzedaż nieruchomości w drodze komorniczej licytacji elektronicznej przeprowadza się za pośrednictwem systemu teleinformatycznego.
  5. Informację o sprzedaży nieruchomości w drodze licytacji elektronicznej komornik zamieszcza na stronie internetowej Krajowej Rady Komorniczej na co najmniej dwa tygodnie przed terminem licytacji. Wraz z obwieszczeniem ma on obowiązek udostępnić protokół opisu i oszacowania nieruchomości. Dzięki temu potencjalni nabywcy mogą zapoznać się ze stanem nieruchomości oraz samodzielnie określić wartość przedmiotu przetargu. Ponadto w obwieszczeniu podaje on m.in.:
    • miejsce położenia nieruchomości i jej przeznaczenie gospodarcze wraz z podaniem księgi wieczystej,
    • czas, w którym – w ciągu dwóch tygodni przed licytacją – wolno będzie oglądać nieruchomość;
    • sumę oszacowania i cenę wywołania.

E-licytacje nieruchomości – kiedy się odbywają?

Komornik ma obowiązek wyznaczyć licytację elektroniczną w taki sposób, aby zarówno termin rozpoczęcia, jak i zakończenia przetargu przypadał między godziną 9.00 a 14.00 w dni robocze. Przetarg co do zasady trwa 7 dni. W tym czasie uczestnicy przetargu mają możliwość licytacji ceny nieruchomości za pośrednictwem systemu teleinformatycznego.

Jak wziąć udział w e-licytacji nieruchomości?

Osoby chcące uczestniczyć w przetargu muszą utworzyć indywidualne konto w systemie elektronicznych licytacji. Można go znaleźć pod poniższym linkiem: System elektronicznych licytacji.

Przetarg wygrywa osoba, która zaproponowała najwyższą cenę w chwili zakończenia przetargu. Wówczas komornik przekazuje wszystkie konieczne dokumenty sądowi, który na posiedzeniu niejawnym wydaje postanowienie co do przybicia. Wymienia się w nim imię i nazwisko nabywcy, oznaczenie nieruchomości, datę przetargu i cenę nabycia. Uprawomocnia się ono po 7 dniach od daty ogłoszenia, jeżeli nikt z uczestników nie wniesie zażalenia. Wówczas postanowienie sądu dostarcza się uczestnikowi, który wygrał przetarg. Tym samym uzyskuje on prawo do przysądzenia mu własności nieruchomości, jeżeli wykona warunki licytacyjne.