Tomasz Czerwiec

Zmiany w Kodeksie pracy 2022

Każdy nowy rok niesie za sobą kolejne zmiany i modyfikacje w sferze prawa. Mimo że do 2022 roku pozostało nam jeszcze trochę czasu, w dzisiejszym wpisie wyszczególnimy już i omówimy najważniejsze planowane zmiany w Kodeksie pracy, jakie przewidywane są na nadchodzący rok. Na ten moment wiadomo, że będą one dotyczyć uregulowania pracy zdalnej w przepisach Kodeksu pracy oraz urlopów rodzicielskich.

Serdecznie zapraszamy do lektury.

Praca zdalna na stałe w przepisach

Obecnie wykonywanie pracy zdalnej możliwe jest na mocy tzw. ustawy covidowej. Przepisy tego aktu normatywnego umożliwiają pracodawcy polecenie pracownikowi wykonywania pracy, przez czas oznaczony, poza miejscem jej stałego wykonywania, w celu przeciwdziałania COVID-19.

Aktualna sytuacja pokazała, że praca zdalna stanowi istotny element nowoczesnego rynku pracy. Ze strony wielu zatrudniających pojawiają się naciski, wymierzone w ustawodawcę, aby uregulować kwestię pracy zdalnej w Kodeksie pracy. Bieżące regulacje związane z pracą zdalną są bowiem ściśle związane z pandemią. Ponadto dostosowanie przepisów prawnych do opcji pracy zdalnej jest niezbędne, chociażby ze względu na bezpieczeństwo pracowników.

Niestety na prawne uregulowanie pracy zdalnej przyjdzie nam jeszcze poczekać. Mimo że konieczność wprowadzenia zmian odnoszących się do sytuacji wielu Polaków sygnalizowano już od dawna – bo niemal od początku wybuchu pandemii, czyli od marca 2020 roku – zakłada się, że zostanie ona wpisana do Kodeksu Pracy dopiero po zakończeniu pandemii, plus trzy miesiące. Aktualnie przepisy dotyczące pracy zdalnej znajdują się na etapie opiniowania.

Na ten moment wiadomo, że kodeksowa praca zdalna będzie charakteryzować się możliwością całkowitego lub częściowego wykonywania przez pracownika obowiązków pracowniczych ze wskazanego przez pracodawcę miejsca. Poza tym świadczenie pracy zdalnej będzie możliwe w trybie okazjonalnym. Pracownicy mają mieć zapewnioną taką możliwość w Kodeksie pracy przez 24 dni w roku kalendarzowym.

Zmiany w Kodeksie pracy 2022 – dyrektywa work-life balance

Do 2 sierpnia 2022 roku państwa członkowskie UE mają czas na implementację unijnej dyrektywy 2019/1158 w sprawie równowagi między życiem zawodowym i prywatnym rodziców oraz opiekunów. Jest to tzw. dyrektywa work-​life balance. Jej nadrzędnym celem jest ustanowienie minimalnych wymagań dotyczących urlopów ze względów rodzinnych. Chodzi przede wszystkim o urlopy ojcowskie, rodzicielskie i opiekuńcze. Ponadto nowe regulacje mają dążyć do osiągnięcia równości płci w obszarze szans na rynku pracy i traktowania w pracy w całej UE. Zauważono, że pracownicy będący rodzicami i opiekunami powinni mieć zapewnione ułatwienia w godzeniu życia zawodowego z prywatnym.

Najważniejsze założenia tzw. dyrektywy work-life balance, które wejdą w życie w 2022 roku, to:

  • Zapewnienie ojcom dwóch miesięcy urlopu rodzicielskiego do indywidualnego wykorzystania. Oznacza to, że urlopu tego (ani w części, ani w całości) nie będzie można przekazać matce dziecka. 
  • Przyznanie pracującym mężczyznom wychowującym dziecko prawa do urlopu ojcowskiego – w wymiarze do 2 tygodni. 
  • Pracownik będzie miał zapewnione prawo do czasu wolnego od pracy. Uwarunkowaniem ma być działanie siły wyższej w pilnych sytuacjach z przyczyn rodzinnych. Dotyczyć może to w szczególności przypadków spowodowanych chorobą lub wypadkiem, w których niezbędna jest jego natychmiastowa obecność.
  • Zapewnienie elastyczności organizacji pracy. Polegać ma na możliwości przystosowania rozplanowania pracy do potrzeb pracownika. Może być to np. praca zdalna, zmniejszenie wymiaru czasu pracy czy stosowanie elastycznych rozkładów czasu pracy. Udogodnienie to ma dotyczyć pracowników, którzy są rodzicami bądź opiekunami dzieci do 12. roku życia.

Przeczytaj także:

KODEKS PRACY – ZMIANY W URLOPACH RODZICIELSKICH