Zastanawiasz się, czym jest upadłość konsumencka, kto może ją ogłosić i z jakimi skutkami wiąże się dla przyszłego upadłego w 2022 roku? Odpowiadamy w poniższym artykule!
Upadłość konsumencka 2022 – na czym polega postępowanie?
Popularność upadłości konsumenckiej wynika przede wszystkim z tego, że umożliwia ona zatrzymanie spirali zadłużenia osób, które (z różnych powodów) mają problemy z terminową spłatą swoich zobowiązań. Wzrost cen w niemal wszystkich dziedzinach naszego życia – w tym surowców energetycznych – czy najwyższy od lat poziom inflacji z pewnością się do tego przyczyniły. Bez względu jednak na to, czy problemy finansowe wynikają z obecnej sytuacji gospodarczej czy innych czynników (np. choroby i braku możliwości podjęcia pracy zarobkowej), w zdecydowanej większości przypadków upadłość konsumencka jest jedynym ratunkiem przed całkowitym bankructwem.
Od czego zacząć?
Upadłość konsumencka to postępowanie sądowe inicjowane zazwyczaj przez dłużnika, który nie radzi sobie ze spłatą zaciągniętych zobowiązań. Aby rozpocząć proces upadłości należy w pierwszej kolejności złożyć prawidłowo uzupełniony wniosek we właściwym sądzie. Koszt złożenia takiego wniosku to 30 zł. Do jakiego sądu natomiast należy go skierować?
Sądem właściwym dla tego typu postępowań jest sąd rejonowy z wydziałem upadłościowym, który jest właściwy według miejsca zamieszkania wnioskodawcy. W Polsce obecnie funkcjonuje obecnie około 30 sądów upadłościowych, dlatego aby zweryfikować, który sąd będzie właściwy w naszym przypadku, wystarczy wyszukać w Internecie listę takich sądów.
Sąd przyjął wniosek o upadłość – co dalej?
Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku o ogłoszenie upadłości sąd najpewniej zajmie się jej ogłoszeniem. Z tą chwilą wnioskodawca staje się upadłym, a jego majątek zyskuje miano masy upadłości. Oznacza to, że wszystkie przedmioty mające wartość majątkową zostaną w miarę możliwości spieniężone przez syndyka, który zajmuje się m.in. spłatą długów upadłego.
W międzyczasie sąd zajmuje się również ustaleniem planu spłaty wierzycieli. Jest to nic innego, jak ustalenie wysokości rat, które dłużnik ma obowiązek uiszczać na rzecz swoich wierzycieli. Zatem samo ogłoszenie upadłości przez sąd nie oznacza jeszcze, że jesteśmy wolni od zadłużenia.
Plan spłaty powinien być dostosowany do aktualnej sytuacji upadłego (m.in. jego możliwości finansowych) oraz mieć na celu zaspokojenie wierzycieli w jak największym możliwym zakresie. Co do zasady nie można go ustalić na dłużej niż 36 miesięcy. Jeśli zadłużenie jest na tyle wysokie, że jego całkowita spłata będzie niemożliwa, po jej zrealizowaniu sąd umarza pozostałe zobowiązania upadłego.
Kto może ogłosić upadłość konsumencką?
Jak już sama nazwa wskazuje, upadłość konsumencka dotyczy osób ze statusem konsumenta. Mówiąc krótko, są to osoby fizyczne, które w chwili złożenia wniosku nie prowadzą działalności gospodarczej. Dodatkowo, aby posiadać tzw. zdolność upadłościową (czyli możliwość wszczęcia omawianego postępowania), należy pozostawać w stanie niewypłacalności. Zgodnie z definicją, jest to utrata zdolności do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych od co najmniej trzech miesięcy.
Z czym wiąże się ogłoszenie upadłości?
Niewątpliwą zaletą ogłoszenia upadłości konsumenckiej jest (w pełni zgodne z prawem) umorzenie długów, które powstały przed ogłoszeniem upadłości. Ponadto, z chwilą jej ogłoszenia przez sąd, wszystkie prowadzone postępowania egzekucyjne ulegają umorzeniu. Należy jednak pamiętać, że proces ten wymaga od upadłego pewnych wyrzeczeń, do których należy zaliczyć przede wszystkim:
- konieczność wydania swojego majątku syndykowi, który zajmie się jego spieniężeniem,
- konieczność wykonywania planu spłaty, z którego co roku należy składać sądowi sprawozdania,
- brak możliwości zaciągnięcia kredytu bankowego, pożyczki czy zakupu na raty.
Upadłość konsumencka 2022/23. Podsumowanie
W ramach podsumowania należy wyraźnie zaznaczyć, że samo ogłoszenie upadłości konsumenckiej przez sąd to dopiero początek całej procedury. Ponadto fakt ten nie oznacza automatycznego oddłużenia. Dłużnik co do zasady ma obowiązek terminowego realizowania planu spłaty wierzycieli. W zdecydowanej większości przypadków zrealizowanie planu spłaty powoduje umorzenie przez sąd wszystkich niespłaconych długów upadłego. Od tej ogólnej zasady występuje jednak szereg wyjątków, które są tematem na osobny wpis.
Dzisiaj tak naprawdę nietrudno wpaść w tarapaty finansowe. Większość z nas ma kredyty. Jedni większe, drudzy mniejsze – a nie zawsze w życiu układa nam się tak, jak tego oczekujemy. W momencie, gdy dostrzeżemy poważne problemy z terminową spłatą zobowiązań, a zadłużenie uniemożliwia normalne funkcjonowanie, warto skorzystać ze środków, dzięki którym będziemy mogli zacząć wszystko od nowa. Z pewnością jest to możliwe do osiągnięcia dzięki upadłości konsumenckiej.