Tomasz Czerwiec

Założenie jakiejkolwiek spółki w polskim obrocie prawnym wiąże się z dopełnieniem szeregu formalności. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością nie pozostaje więc w tej kwestii wyjątkiem. Przed samą rejestracją spółki w Krajowym Rejestrze Sądowym, konieczne jest sporządzenie umowy spółki. Nie powinniśmy pochodzić do tego lekceważąco. Umowa skonstruowana w odpowiedni sposób pozwala na prawidłowe funkcjonowanie przedsiębiorstwa, a przede wszystkim na uniknięcie kosztów notarialnych oraz kosztów wpisu do KRS, koniecznych przy zmianach w umowie. Co powinna więc zawierać umowa spółki sp. z o.o. oraz na co zwrócić w szczególności uwagę? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.

Co powinna zawierać umowa spółki – słowem wprowadzenia

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to jedna z dwóch spółek kapitałowych, funkcjonujących w polskim obrocie prawnym. Do jej powstania konieczne jest zawarcie umowy w formie aktu notarialnego. Jej minimalną treść określają przepisu Kodeksu Spółek Handlowych, a należy do niej określenie:

  • firmy i siedziby spółki;
  • przedmiotu działalności;
  • wysokości kapitału zakładowego;
  • czy wspólnik może mieć więcej niż jeden udział;
  • liczby i wartości nominalnej udziałów objętych przez poszczególnych wspólników;
  • czasu trwania spółki.

Uwaga! Brak któregokolwiek z powyższych elementów może skutkować odmową wpisu spółki z o.o. do KRS.

Jeśli z jakichkolwiek powodów nie chcesz sporządzać umowy spółki w formie aktu notarialnego, masz jeszcze jedną możliwość. Możesz założyć spółkę z o.o. przez Internet. W tym przypadku, rejestracja jest darmowa, ale musisz korzystać z wzorca umowy dostępnego w systemie teleinformatycznym za pośrednictwem strony internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości. Co się z tym wiąże?

Mimo uniknięcia kosztów notarialnych, nie będziesz miał możliwości modyfikowania treści umowy. W związku z tym sporządzenie umowy spółki z o.o. przez Internet nadaje się jedynie dla prostych spółek, które nie przewidują niestandardowych postanowień.

Co powinna zawierać umowa spółki z o.o.

  1. Firma i siedziba spółki

Firma, a mianowicie nazwa, pod którą prowadzona będzie działalność. Może być ona dowolna, jednak pamiętaj aby nie wprowadzała ona w błąd. Dodatkowo, powinna zawierać dodatkowe oznaczenie: spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Dopuszczalną praktyką jest także używanie skrótów w postaci: spółka z o.o., czy sp. z o.o. Dla przykładu: Manuka spółka z o.o., czy ZZZ sp. z o.o.

Praktyczna rada

Zanim podejmiesz decyzję o firmie spółki, upewnij się, czy ktoś Cię nie ubiegł i nie posługuje się podobną nazwą w obrocie gospodarczym, w tym samym sektorze przedsiębiorstw, co Twoje.

Siedziba spółki to miejscowość, w której siedzibę ma jej organ zarządzający. Wystarczy wpisać nazwę miasta lub wsi, nie ma potrzeby podawania szczegółowego adresu.

  1. Przedmiot działalności

Prościej mówiąc, określenie, czym spółka będzie się zajmować. Nie masz obowiązku tego określać na podstawie terminologii przyjętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności (tzw. PKD). Możesz to zrobić własnymi słowami.

  1. Wysokość kapitału zakładowego

Minimalna wartość kapitału zakładowego w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością to 5 000 złotych. Oczywiście, kwota ta może być wyższa. W tej kwestii, jedyną rzeczą, o której musisz pamiętać to fakt aby jakąkolwiek wartość kapitału zakładowego określać w walucie polskiej. Przepisy prawa nie przewidują możliwości określenia go np. w walucie euro, czy dolarach.

Uwaga! W przypadku rejestracji spółki z o.o. przez Internet, cały kapitał zakładowy musi być w gotówce. Ta forma rejestracji wyklucza wnoszenie aportu (wkładu niepieniężnego).

  1. Czy wspólnik może mieć więcej niż jeden udział

Na etapie konstruowania umowy musimy dokonać wyboru, czy uczestnictwo wspólników w spółce będzie miało charakter jednoudziałowy, czy wieloudziałowy. Pociąga to za sobą pewne konsekwencje. W przypadku modelu wieloudziałowego – muszą być one równe i niepodzielne, a ich minimalna wartość to 50 zł.

  1. Liczba i wartość nominalna udziałów objętych przez poszczególnych wspólników

Umowa spółki powinna wyraźnie określać ilość i wartość nominalną udziałów objętych przez każdego ze wspólników w chwili zawiązania spółki.

  1. Czas trwania spółki

Co do zasady, nawet gdy nie przewidujesz terminu rozwiązania spółki, powinieneś go wskazać. Najczęstszą praktyką w taki przypadku jest wskazanie, że jest ona zawiązana na czas nieokreślony. W przeciwnym przypadku – gdy spółkę tworzysz w określonym celu – powinieneś oznaczyć zdarzenie, które spowoduje rozwiązanie spółki lub wskazać w umowie dokładny dzień, z którym spółka przestanie istnieć.

Co powinna zawierać umowa spółki z o.o. – podsumowanie

Decydując się na założenie spółki z o.o. nie traktuj umowy jako kolejnej formalności do odhaczenia. Przemyśl razem z wspólnikami zamysł działalności, a to z pewnością pomoże Wam w podjęciu decyzji, jakich mechanizmów umownych użyć aby spółka działała w zadawalający sposób. Wysokość kapitału zakładowego, liczba i wartość nominalna udziałów objętych przez poszczególnych wspólników to kwestie, które  na etapie zakładania spółki mogą wydawać się małoznaczące. Zapewniamy jednak, że na późniejszym etapie działalności – mają ogromne znaczenie.