Tomasz Czerwiec

Sprawozdanie finansowe spółki – co grozi za jego niezłożenie?

Sprawozdanie finansowe spółki to ważny dokument, którego niezłożenie odpowiednim organom skutkuje nałożeniem określonych sankcji. Mogą one okazać się dotkliwe, dlatego warto zadbać o to, by nie dopuścić do takiej sytuacji. Jesteś przedsiębiorcą i zastanawiasz się, co grozi za niezłożenie sprawozdania? 

Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.

Zapraszamy do lektury!

Czym jest sprawozdanie finansowe spółki i gdzie należy je złożyć?

Sprawozdanie finansowe to dokument zawierający podstawowe informacje o rocznej działalności przedsiębiorstwa w ujęciu finansowym. Od 2018 roku składa się je w formie elektronicznej do właściwych organów: Krajowego Rejestru Sądowego (w przypadku spółek) lub Krajowej Administracji Skarbowej (w przypadku innych przedsiębiorców objętych obowiązkiem sporządzania sprawozdań).

Kto ma obowiązek składania sprawozdań finansowych?

Obowiązkowi składania sprawozdań finansowych do KRS co do zasady podlegają przedsiębiorcy wpisani do rejestru przedsiębiorców KRS. Mowa w szczególności o spółkach kapitałowych, które zobligowane są do prowadzenia ksiąg rachunkowych na mocy ustawy. W ramach przypomnienia, są nimi obecnie: spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.), spółka akcyjna (S.A.) oraz prosta spółka akcyjna (PSA).

Uwaga!

Spółki jawne oraz spółki partnerskie nie muszą sporządzać sprawozdania finansowego, jeśli ich przychody są mniejsze niż 2 mln euro. Wówczas osoby do tego uprawnione powinny złożyć we właściwym sądzie KRS oświadczenie o braku obowiązku sporządzenia i złożenia rocznego sprawozdania finansowego. Termin na jego złożenie to 6 miesięcy od dnia kończącego rok obrotowy.

Sprawozdanie finansowe spółki – w jakim terminie należy je złożyć?

Zasadniczo można wyróżnić aż trzy czynności dotyczące sprawozdania finansowego spółki, których należy dokonać w odpowiednim czasie:

  • sporządzenie sprawozdania finansowego – 3 miesiące od dnia bilansowego.
  • zatwierdzenie sprawozdania finansowego – 6 miesięcy od dnia bilansowego.
  • złożenie sprawozdania finansowego – 15 dni od momentu jego zatwierdzenia.

Dzień bilansowy to dzień, na który sporządza się sprawozdanie finansowe. Najczęstszą praktyką przedsiębiorstw jest dążenie do tego, aby rok obrotowy firmy pokrywał się z rokiem kalendarzowym – to znacznie ułatwia czuwanie nad terminowym dopełnieniem formalności. Wówczas dniem bilansowym jest ostatni dzień roku kalendarzowego. Dlatego (gdy rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym) – sprawozdanie finansowe spółki należy sporządzić do dnia 31 marca, a na jego zatwierdzenie mamy czas do 30 czerwca. Natomiast na jego złożenie – do 15 lipca danego roku.

Uwaga!

Od 1 października 2018 roku spółki wpisane do KRS mają bezwzględny obowiązek składania rocznych sprawozdań finansowych w formie elektronicznej.

Jakie sankcje grożą za niezłożenie sprawozdania finansowego do KRS?

Obowiązek złożenia sprawozdania finansowego wynika z art. 79 ustawy o rachunkowości. Za niezłożenie sprawozdania finansowego grozi m.in.:

  • grzywna nałożona na kierownika jednostki (np. członka zarządu) od 10 do 720 stawek dziennych,
  • kara ograniczenia wolności kierownika jednostki (np. członka zarządu) od miesiąca do 2 lat,
  • postępowanie przymuszające,
  • rozwiązanie spółki i wykreślenie z KRS,
  • ustanowienie kuratora.

Wyznaczenie dodatkowego terminu przez KRS

Praktyka pokazuje, że przed ostatecznym wymierzeniem kary, sąd rejestrowy często wyznacza dodatkowy (7-dniowy) termin na złożenie obowiązkowych dokumentów. Postępowanie wszczynane w tym trybie nazywamy przymuszającym. Ponadto – w przypadku nieuzupełnienia braków i niewykonania obowiązków w terminie – może on również nałożyć na obowiązanych grzywnę przewidzianą w przepisach Kodeksu Postępowania Cywilnego o egzekucji świadczeń niepieniężnych. Co istotne, sąd może tę grzywnę ponawiać.

Uwaga!

Odpowiedzialność za nieterminowe złożenie sprawozdania do KRS ponosi kierownik jednostki i ewentualne postępowanie karne toczy się właśnie przeciwko niemu.

Ciekawostka

Wystąpienie sytuacji losowych nie ma znaczenia w tym przypadku. Oznacza to, że w przepisach nie przewidziano żadnych wyjątków w tym zakresie, np. gdy powodem niezłożenia sprawozdania jest awaria systemu czy brak prądu.

Permanentne uchylanie się od obowiązku złożenia rocznego sprawozdania finansowego

Jeżeli – pomimo wezwania – nie złożono rocznych sprawozdań finansowych za 2 kolejne lata obrotowe, sąd z urzędu orzeka o rozwiązaniu podmiotu wpisanego do KRS bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego (art. 25a ust. 1 pkt 4 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym). Możliwe jest również ustanowienie przez sąd kuratora do prowadzenia spraw firmy. 

Sprawozdanie finansowe spółki – co grozi za jego niezłożenie? Podsumowanie

Wysokość kar za niezłożenie sprawozdania finansowego nie jest ściśle określona. W Kodeksie Postępowania Cywilnego znajdziemy jedynie dopuszczalne górne granice kar. Są one jednak na tyle dotkliwe, że nie warto ryzykować i narażać się na nie. Dobrze jest zatem zadbać o to, by złożyć sprawozdanie finansowe, dotrzymując terminu i przestrzegając wszystkich zasad. Trzeba zaznaczyć, że obowiązek ten – z uwagi na wprowadzoną obowiązkową formę elektroniczną – powoduje konieczność jeszcze uważniejszego, niż do tej pory, pilnowania terminów przygotowywania dokumentów.