Tomasz Czerwiec

Rejestr Dokumentów Paszportowych [NOWOŚĆ]

Śmiało można powiedzieć, że znakiem naszych czasów jest powszechna cyfryzacja i automatyzacja wielu dziedzin życia. Postęp techniczny i informatyczny wkroczył też w sferę administracji publicznej. Co za tym idzie – również w urzędach wyraźnie widać tenże proces. Także pandemia wymusiła (radykale wręcz) zmiany organizacyjne w sposobie funkcjonowania wielu instytucji. W listopadzie 2022 roku w życie weszła Ustawa z dnia 27 stycznia 2022 r. o dokumentach paszportowych, która wprowadza nowość w zakresie załatwiania spraw urzędowych przez Internet – a mianowicie Rejestr Dokumentów Paszportowych (RDP).

Nowy system stanowi część rejestrów centralnych (np.: dowodów osobistych, stanu cywilnego, numerów PESEL). Ma na celu zoptymalizowanie procesów w urzędach, ale co ważniejsze – ma być rzeczywistym udogodnieniem i ułatwieniem dla obywateli. Dzięki niemu wiele spraw, które do tej pory wymagały osobistego stawiennictwa w urzędzie, będzie można załatwić online, 24h na dobę, z dowolnego zakątka świata. 

Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, czym jest Rejestr Dokumentów Paszportowych.

Zapraszamy do lektury!

Co to jest Rejestr Dokumentów Paszportowych?

RDP to centralny rejestr państwowy. Gromadzone są w nim dane dotyczące m.in.:

  • wniosków o wydanie dokumentu paszportowego (paszportu, paszportu tymczasowego, dyplomatycznego czy też paszportu służbowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych),
  • dokumentów paszportowych,
  • posiadaczy dokumentów paszportowych – w tym zdjęcia do tych dokumentów,
  • ograniczeń praw do posiadania dokumentu paszportowego – np. unieważnienia dokumentu paszportowego, odmowy jego wydania, zakazu opuszczania kraju,
  • załączników do wniosków o wydanie dokumentu paszportowego –np. odpisów aktu stanu cywilnego, orzeczeń sądów i innych dokumentów składanych przez obywateli.

W nowym systemie znajdziesz też informacje dotyczące wniosków o wydanie dokumentu paszportowego dla Twojego dziecka. Co więcej – w związku z tym, że w latach 1991-2006 dzieciom nie wydawano paszportów, tylko ich dane wpisywano do paszportu rodzica – w RDP znajdziesz także informacje o takich wpisach, jeśli pojawiły się w Twoim paszporcie.

Przeczytaj też ten wpis: Wjazd do Wielkiej Brytanii tylko z paszportem

Nowość – co załatwisz przez RDP?

Wejście w życie nowej ustawy o dokumentach paszportowych sprawiło, że we wszystkich organach paszportowych wdrożono Rejestr Dokumentów Paszportowych. Dzięki temu obywatele będą mogli skorzystać z kilku ułatwień:

1. Wnioskowanie o paszport będzie prostsze!
Została uproszczona procedura wnioskowania o paszport. Od tej pory obywatel nie będzie musiał już wypełniać papierowego wniosku. Urzędnik wygeneruje wniosek w systemie, a wnioskodawca będzie musiał tylko go podpisać na urządzeniu, które służy do pobierania podpisu. 

2. Powiadomienia o zbliżającym się terminie utraty ważności paszportu i nie tylko…

Wprowadzony system ma być realnym udogodnieniem dla obywateli, dlatego zostaną uruchomione dodatkowe e-usługi. Między innymi możliwa będzie weryfikacja ważności paszportu oraz sprawdzenie, czy dokument paszportowy jest gotowy do odbioru. Będzie można także zweryfikować, jakie dane są przetwarzane w rejestrze – o czym poniżej.

Ponadto podanie numeru telefonu komórkowego lub adresu e-mail umożliwi otrzymywanie różnego rodzaju powiadomień, np. o zbliżającym się terminie utraty ważności paszportu czy też o możliwości odbioru nowego dokumentu. 

Uwaga!

Osoby, które złożyły wniosek o paszport za granicą, będą mogły w ten sposób potwierdzić odbiór paszportu (lub innego dokumentu paszportowego), który dostarczył kurier.

3. Zgubienie paszportu nie będzie już problemem!

Oprócz osobistej formy zgłoszenia utraty paszportu (lub jego uszkodzenia) dostępne będą także inne możliwości dokonania takiego zgłoszenia. Stratę lub uszkodzenie paszportu będzie można zgłosić także poprzez e-puap lub e-usługę. Zgłoszenie automatycznie wygeneruje unieważnienie utraconego (zniszczonego) dokumentu. Dzięki temu zmniejszy się ryzyko nieuprawnionego użycia.

Będzie można to zrobić w trzech prostych krokach:

  • zweryfikowanie tożsamości online – za pomocą profilu zaufanego lub e-dowodu;
  • dokonanie zgłoszenia – poprzez e-usługę „Zgłoś utratę lub uszkodzenie paszportu lub innego dokumentu paszportowego” (dostępną na portalu gov.pl w zakładce „Usługi dla Obywatela”)
  • wysłanie zgłoszenia i potwierdzenie za pomocą e-podpisu, profilu zaufanego, e-dowodu lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

Zobacz także: Nowe dowody osobiste z odciskiem palca

Rejestr Dokumentów Paszportowych – jak sprawdzić dane?

Pamiętaj, że w RDP możesz sprawdzić tylko swoje dane!

Jak to zrobić?

Przede wszystkim musisz być w stanie potwierdzić swoją tożsamość w Internecie, a więc mieć profil zaufany lub e-dowód. Wówczas nie ma przeszkód, by sprawdzić swoje dane w RDP.

Przygotuj login z hasłem do profilu zaufanego lub telefon komórkowy albo e-dowód i zaloguj się w wybrany sposób do systemu e-puap.  Dane, które chcesz sprawdzić, możesz wybrać w menu bocznym. Istnieje też możliwość pobrania ich w formacie PDF. Nie należy jednak ich drukować – wydruk nie stanowi bowiem dokumentu urzędowego!

Swoje dane w RDP możesz również sprawdzić:

Ile muszę czekać i czy jest to płatna usługa?

Nowy system ma przede wszystkim ułatwiać załatwianie spraw związanych z dokumentami paszportowymi. Dane, które chcesz sprawdzić, otrzymasz zaraz po zalogowaniu. Usługa jest też całkowicie bezpłatna.

Podsumowanie – Rejestr Dokumentów Paszportowych

Przeniesienie wielu usług – także z zakresu spraw urzędowych – sprawia, że z każdym dniem żyje się nam wygodniej i łatwiej. Od 13 listopada 2022 roku działa Rejestr Dokumentów Paszportowych, dzięki któremu możliwe jest załatwienie wielu spraw związanych z dokumentami paszportowymi przez Internet. Wiarygodne i zgodne z dokumentami informacje są fundamentem cyfrowego urzędu, a wprowadzony system z pewnością usprawni wiele procesów.