Powrót procedury gospodarczej – planowane zmiany dla przedsiębiorców

Blog

W sejmie procedowana jest obecnie dosyć duża nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego. Na razie projekt jest po I czytaniu. Nadchodzące zmiany będą znaczące dla przedsiębiorców, bowiem planowany jest powrót odrębnej procedury gospodarczej. Zgodnie z nowelizacją, sprawy ze stosunków cywilnych między przedsiębiorcami w zakresie prowadzonej przez nich działalności gospodarczej będą rozpatrywane w nowym trybie.

Jakie są szczegółowe założenia projektu?

Nowelizacja ma na celu przyspieszenie działalności sądów i usprawnienie ich pracy. Z tego względu ustawodawca zdecydował się wprowadzić następujące zmiany:

  1. Skrócone zostały niektóre terminy procesowe – przykładowo zawieszenie sprawy będzie następować zdecydowanie szybciej, aniżeli dotychczas (skrócono terminy z roku na 6 miesięcy i z 5 lat na 1 rok). Wprowadzono również terminy wiążące sąd, który będzie miał obowiązek rozstrzygnąć sprawę w ciągu pół roku od wpłynięcia odpowiedzi na pozew.
  2. Powoływanie dowodów zostało ograniczone czasowo – przedsiębiorca będzie musiał wskazać wszystkie twierdzenia i dowody w pierwszym piśmie. W przeciwnym razie – sąd nie weźmie ich pod uwagę.
  3. Przedsiębiorca będzie miał obowiązek podać adres e-mail w pierwszym piśmie procesowym w celu przyspieszenia komunikacji z sądem.
  4. W postępowaniu gospodarczym nie będzie możliwa zmiana powództwa, zmiana podmiotowa, zawieszenie postępowania wskutek niestawiennictwa stron, czy powództwo wzajemne.

Z pewnością intencje ustawodawcy są godne pochwały. Sprawy przedsiębiorców powinny być rozpatrywane sprawnie, aby oni sami mogli spokojnie zająć się swoimi biznesami. Czy tak się jednak stanie? Będziemy mogli to zweryfikować, gdy nowelizacja wejdzie w życie.

Więcej o projekcie można przeczytać >> TUTAJ << na stronie sejmu RP.