Tomasz Czerwiec

Nowa ustawa deweloperska

Nowa ustawa deweloperska, a mianowicie ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz o Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym, w dniu 8 czerwca 2021 r. została podpisana przez Prezydenta. Oznacza to, że zmian można spodziewać się już w najbliższej przyszłości, a jest ich całkiem sporo. Co zmieni się w branży deweloperskiej oraz komu będzie trudniej. Dla kogo zmiany okażą się korzystne?

Tymczasem zapraszam do lektury niniejszego artykułu.

Nowa ustawa deweloperska – najważniejsze rozwiązania

  • Jako nabywca nowego mieszkania będziesz mógł odmówić dokonania odbioru ze względu na istotne wady lokalu.
  • Na dewelopera nałożono obowiązek przekazania prospektu informacyjnego osobie kupującej mieszkanie. Do tej pory był on wydawany jedynie na żądanie osoby zainteresowanej zawarciem umowy deweloperskiej.
  • W ustawie uregulowano umowę rezerwacyjną – m.in. określono, jakie elementy powinna ona zawierać oraz jaką maksymalną wysokość kwoty deweloper może przyjąć z tego tytułu (1% wartości lokalu).
  • Ostatnia opłata z rachunku powierniczego będzie dokonywana dopiero po okazaniu aktu notarialnego dotyczącego przeniesienia własności lokalu. Dotychczas było to możliwe już po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie inwestycji.

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny

Nowe przepisy zakładają także utworzenie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego (DFG). Jego głównym celem jest zwiększenie ochrony nabywców lokali – w szczególności tych nowych. Chyba nie trzeba nikogo przekonywać, że obecny system ochrony środków wpłacanych przez nabywcę mieszkania nie zapewnia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. Ryzyko utraty środków finansowych przez nabywcę jest ogromne.

Jak zatem będzie działał DFG? Mechanizm będzie prosty. Deweloper będzie odprowadzał składkę od każdej wpłaty klientów na Mieszkaniowy Rachunek Powierniczy (MRP). Jeżeli dojdzie do upadłości dewelopera, banku lub odstąpienia klienta od umowy w określonych ustawą sytuacjach (m.in. z powodu istotnej wady), pieniądze z DFG zostaną wypłacone klientowi. Wysokość składki na DFG ma zostać określona przez Ministra Budownictwa w drodze rozporządzenia. Na ten moment przyjęto jednak następujące rozwiązanie:

  • W przypadku otwartego rachunku powierniczego maksymalna składka wyniesie 2%.
  • W przypadku zamkniętego rachunku powierniczego maksymalna składka wyniesie 0,2%.

Utworzenie DFG dla deweloperów wiąże się z szeregiem nowych obowiązków – w tym także z wzrostem kosztów prowadzenia działalności. Jakie będzie to miało przełożenie na naszą rzeczywistość? Tego dowiemy się dopiero, gdy nowa ustawa zacznie obowiązywać. Nowe przepisy ustawy mają wejść w życie po 12 miesiącach od ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.