Ubezwłasnowolnienie
Ubezwłasnowolnienie całkowite lub częściowe
Przepisy dotyczące ubezwłasnowolnienia całkowitego zostały ujęte w art. 13 § 1 kodeksu cywilnego. Zgodnie z tymi przesłankami, całkowite ubezwłasnowolnienie może zostać zastosowane wobec osoby, która ukończyła trzynaście lat, jeśli cierpi ona na chorobę psychiczną, niedorozwój umysłowy lub inne zaburzenia psychiczne, które uniemożliwiają jej samodzielne kierowanie postępowaniem. W praktyce osoba ubezwłasnowolniona nie może m.in. podpisywać umów kredytowych, kupna-sprzedaży i najmu, dokonywać darowizn i zarządzać majątkiem.
Przesłanki do ubezwłasnowolnienia częściowego opisane zostały natomiast w art. 16 § 1 kodeksu cywilnego. Orzekane jest, gdy stan psychiczny lub fizyczny osoby jedynie w pewnym zakresie utrudnia jej prowadzenie spraw życiowych. Wniosek o ubezwłasnowolnienie może złożyć małżonek, krewni w linii prostej, przedstawiciel ustawowy lub prokurator. Postępowanie w sprawie o ubezwłasnowolnienie reguluje kodeks postępowania cywilnego. Decyzja o ubezwłasnowolnieniu, niezależnie od jego rodzaju, jest wydawana na podstawie opinii Sądu i biegłych, którzy oceniają stan psychiczny i fizyczny danej osoby.
Reprezentacja prawna w sprawach o ubezwłasnowolnienie
Sprawy o ubezwłasnowolnienie wymagają empatycznego i profesjonalnego podejścia, które gwarantuje Kancelaria Radcy Prawnego Tomasza Czerwca. Doświadczeni prawnicy przeanalizują indywidualną sytuację klienta i przygotują niezbędną dokumentację, zgodną z przepisami, w tym wniosek o ubezwłasnowolnienie. Zapewniamy również pełną reprezentację procesową.