Podział majątku
W jakich sytuacjach może nastąpić podział majątku wspólnego?
Podział majątku wspólnego jest możliwy po zakończeniu wspólności majątkowej małżeńskiej, co może nastąpić na skutek różnych wydarzeń. W myśl prawa są to:
- rozwód
- separacja
- śmierć jednego z małżonków
- ogłoszenie upadłości przez małżonka
- podpisanie intercyzy
- ubezwłasnowolnienie
Po zakończeniu wspólności majątkowej, małżonkom przysługuje prawo do majątku w równych częściach. Jeśli istnieją ku temu przesłanki, każde z nich ma prawo założyć sprawę o inny podział majątku i wystąpić w tym celu do sądu. Podział majątku następuje wtedy na podstawie wysokości włożonego wkładu własnego każdej ze stron w powstanie tego majątku oraz innych czynników. Z pomocą doświadczonego radcy prawnego oszacujesz swoje szanse i możliwości.
Podział majątku po rozwodzie a podział majątku przed rozwodem
Wiele par decyduje się na podział majątku przy rozwodzie. W tym przypadku podział majątku i ustanie wspólności małżeńskiej następują jednocześnie, w momencie, gdy wyrok rozwodowy staje się ostateczny i wiążący. Niektórzy decydują się jednak na podział majątku po rozwodzie. Dotyczy to sytuacji, gdy małżonkowie nie dokonali podziału majątku w trakcie rozwodu lub kiedy dany majątek nie mógł być podzielony w momencie rozstania. W takiej sytuacji podział majątku może zostać przeprowadzony po formalnym zakończeniu procesu rozwodowego w osobnej sprawie.
Kolejną opcją jest podział majątku przed oficjalnym zakończeniem małżeństwa. Jest to często wybierane rozwiązanie przez pary, które chcą uregulować swoje sprawy finansowe i majątkowe w sposób kontrolowany i zgodny z ich preferencjami. Podziału majątku przed rozwodem można dokonać u notariusza lub przed sądem. Trzeba mieć jednak świadomość, że sprawa sądowa może być czasochłonna oraz wymaga powołania biegłych. Podział majątku u notariusza przebiega znacznie szybciej.