Tomasz Czerwiec

Czy likwidacja spółki to jedyne wyjście z sytuacji, kiedy działalność gospodarcza prowadzona w tej formie staje się nieopłacalna? Niekoniecznie! Jeśli problemy są wyłącznie przejściowe, warto rozważyć zawieszenie jej działalności. Dzięki temu, jako właściciel biznesu, zyskujesz czas do namysłu i podjęcia ostatecznej decyzji co do dalszych losów Twojej firmy. Jednocześnie stan zawieszenia powoduje m.in. brak naliczania kolejnych zobowiązań podatkowych. Jakie jeszcze skutki niesie za sobą taka decyzja oraz jakie kroki podjąć, aby zawiesić działalność spółki? 

Wyjaśniamy poniżej. Zapraszamy do lektury!

Najważniejsze skutki zawieszenia działalności spółki

  • W czasie zawieszenia działalności gospodarczej wspólnicy spółek są zwolnieni z obowiązku płacenia zaliczek na podatek dochodowy PIT lub CIT za ten okres.
  • Spółka co do zasady nie ma obowiązku składania deklaracji ZUS i VAT. 
  • Ma ona obowiązek uczestniczyć w postępowaniach sądowych, podatkowych i administracyjnych związanych z działalnością gospodarczą wykonywaną przed jej zawieszeniem.
  • Spółka musi także wykonywać wszelkie inne obowiązki nakazane przepisami prawa – na przykład złożyć roczne sprawozdanie finansowe.
  • W okresie zawieszenia spółka może podejmować tylko takie czynności, które są niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów spółki.
  • Nie może ona w tym czasie wykonywać działalności gospodarczej, w tym podejmować czynności w celu osiągnięcia przychodów.

Jakie czynności można podejmować w trakcie stanu zawieszenia?

W trakcie zawieszenia działalności, spółka może wykonywać m.in. takie czynności, jak:

  • przyjmowanie należności powstałych przed zawieszeniem,
  • osiąganie przychodów finansowych z działalności prowadzonej przed zawieszeniem,
  • zbywanie własnych środków trwałych i wyposażenia,
  • regulowanie zobowiązań powstałych przed datą zawieszenia.

Jak zawiesić działalność spółki?

Zawieszenie spółki nie jest procedurą skomplikowaną i nie wiąże się z dopełnieniem wielu formalności. Jednak – ze względu na skutki, które stan ten wywołuje – spółka powinna zadbać o to, aby w chwili zawieszenia nie zatrudniała pracowników (natomiast z punktu widzenia prawa wymóg ten nie dotyczy osób zatrudnionych na podstawie umowy zlecenia czy umowy o dzieło). Ponadto warto wiedzieć, że spółkę można też przenieść w stan zawieszenia, jeśli jej pracownicy przebywają na urlopach. 

Samo zawieszenie działalności spółki sprowadza się do podjęcia zasadniczo dwóch czynności:

  • podjęcia uchwały wspólników (lub zarządu spółki) o zawieszeniu jej działalności, w której wskazany będzie okres zawieszenia, a także numer rejestrowy KRS, numer NIP i adres oraz
  • zgłoszenia tego faktu do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS). Od 1 lipca 2021 r. widniejące w tym rejestrze spółki mogą tego dokonać wyłącznie elektronicznie poprzez tzw. e-formularze KRS. Do wniosku należy również dołączyć ww. uchwałę o zawieszeniu działalności spółki. 

Jak wznowić działalność spółki po jej zawieszeniu?

Spółki wpisane do KRS mogą zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej na okres od 30 dni do 24 miesięcy. Jeśli nie złożymy wniosku o wznowienie działalności przed upływem 24 miesięcy od dnia zawieszenia,  działalność zostanie automatycznie wznowiona w dniu kolejnym po upływie 24 miesięcy.

Uwaga!

Co do zasady spółka może zawieszać oraz wznawiać swoją działalność wielokrotnie. W związku z tym, że zawieszenie traktuje się jako przerwę w prowadzeniu działalności i z reguły nie ma potrzeby wskazywania przyczyny takiej decyzji (jeśli np. umowa spółki nie reguluje tego w bardziej szczegółowy sposób) – po upływie maksymalnego okresu zawieszenia, można wznowić działalność i ponownie ją zawiesić.

Przeczytaj także: Umowa spółki – co powinna zawierać?