Tomasz Czerwiec

Alimenty to świadczenia, które mają zapewnić uprawnionemu środki utrzymania, a w przypadku dziecka – w miarę potrzeby – także środki wychowania. Najczęściej przybierają postać świadczeń pieniężnych, które stanowią istotną pomoc finansową – szczególnie w przypadku, gdy rodzice dziecka żyją w rozłączeniu i jeden z rodziców samodzielnie sprawuje nad nim opiekę. Ich celem jest wsparcie takiego rodzica w  zaspokajaniu podstawowych potrzeb dziecka. Zazwyczaj kwotę z alimentów przeznacza się na jego edukację, rozwój pasji czy inne uzasadnione potrzeby – np. koszty leków czy rehabilitacji. Naturalnym jest zatem, że w zdecydowanej większości przypadków są one konieczne i uzasadnione. Niestety praktyka pokazuje, że ich zasądzenie może trwać nawet kilka miesięcy. Aby przyspieszyć tę procedurę, ustawodawca już od jakiegoś czasu sygnalizuje wprowadzenie do polskiego porządku prawnego rozwiązania, które ma zapewnić szybkie i skuteczne uzyskanie świadczenia. Mają to umożliwić właśnie alimenty natychmiastowe.

Warto już w tym miejscu zasygnalizować, że rozwiązanie to oficjalnie jeszcze nie weszło w życie. Jednak w dzisiejszym artykule pozwolimy sobie już teraz wyjaśnić najważniejsze kwestie dotyczące tego rozwiązania. W szczególności skupimy się na udzieleniu odpowiedzi na następujące pytania: 

  • na jakiej podstawie będzie można wnioskować o zasądzenie na rzecz dziecka alimentów natychmiastowych?
  • ile wyniesie ich wysokość i od czego będzie ona uzależniona?
  • kto będzie mógł się o nie ubiegać?

Zapraszamy do lektury.

Jak – z założenia – mają działać alimenty natychmiastowe?

Alimenty natychmiastowe mają na celu przede wszystkim poprawę sytuacji dzieci i przyspieszenie procedury uzyskania samych alimentów. Rozwiązanie to może okazać się przydatne w przypadku samotnych rodziców. Dzięki alimentom wydawanym w uproszczonej procedurze, będą mogli oni otrzymać świadczenie na dziecko w prosty i szybki sposób. A jak zatem ma to wyglądać?

Z założenia, o alimenty natychmiastowe będzie można ubiegać się na każde dziecko, które jest uprawnione do tego świadczenia. Wniosek o ten rodzaj alimentów ma być łatwy do wypełnienia (również przez Internet). Natomiast jeśli chodzi o dokumentację – do takiego wniosku trzeba będzie dołączyć jedynie odpis aktu urodzenia dziecka. Po jego pozytywnym rozpatrzeniu (maksymalnie w ciągu 14 dni), alimenty mają być przyznawane w tzw. nakazowym postępowaniu alimentacyjnym.

Co najważniejsze – alimenty natychmiastowe mają być jedynie świadczeniem wypłacanym do czasu zasądzenia ich adekwatnej kwoty w standardowym postępowaniu. Nie będą one zatem zamykały dotychczasowej drogi starania się o wyższą kwotę alimentów.

Przeczytaj także: Żłobkowe, czyli nowe świadczenie rodzinne

Wysokość alimentów natychmiastowych – co na nią może wpłynąć?

Zgodnie z obecnym projektem ustawy, wysokość alimentów natychmiastowych ma być obliczana na podstawie:

  • minimalnego wynagrodzenia oraz
  • liczby dzieci w rodzinie. 

Na ten moment nowelizacja przewiduje, że alimenty natychmiastowe będą przysługiwały w wysokości:

  • 21 % minimalnego wynagrodzenia na jedno dziecko,
  • 19 % minimalnego wynagrodzenia przy dwójce dzieci,
  • 17 % minimalnego wynagrodzenia przy trójce,
  • 15 % minimalnego wynagrodzenia przy czwórce,
  • 13 % minimalnego wynagrodzenia, gdy jest ich pięcioro i więcej.

Alimenty natychmiastowe – na jakiej podstawie i ile wyniosą? Podsumowanie

Obecnie sprawy o zasądzenie alimentów trwają miesiącami. Niestety negatywne skutki tej sytuacji odczuwają przede wszystkim dzieci, których rodzice nierzadko nie są w stanie samodzielnie zaspokoić ich wszystkich podstawowych potrzeb. Na ten moment trudno przewidzieć, kiedy dokładnie alimenty natychmiastowe zaczną faktycznie funkcjonować. Niemniej jednak o wszystkich istotnych nowościach w prawie będziemy Państwa – jak zwykle – informować na bieżąco. 

Przeczytaj także: Bon turystyczny przedłużony – do kiedy można z niego korzystać?