Tomasz Czerwiec

Zatrudnienie obywatela Ukrainy – jakich formalności należy dokonać?

Od 24 lutego 2022 roku obowiązują szczególne przepisy, które mają ułatwić zatrudnienie każdego obywatela Ukrainy uciekającego przed wojną. Można tego dokonać za pomocą klasycznej umowy o pracę oraz umowy zlecenia. Jednak, aby takie zatrudnienie było w pełni legalne, pracodawca musi dopełnić kilku formalności. W dzisiejszym artykule przedstawimy najważniejsze zasady zatrudnienia z perspektywy pracodawców, wynikające z tzw. specustawy dotyczącej pomocy obywatelom Ukrainy.

Zapraszamy do lektury.

Zatrudnienie obywatela Ukrainy a sprawdzenie legalności pobytu

Zgodnie z ustawą z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, prawo do legalnego zatrudnienia w Polsce przysługuje:

  • obywatelowi Ukrainy, który przybył do Polski bezpośrednio z Ukrainy, w związku z wybuchem wojny na terytorium tego państwa,
  • małżonkowi takiej osoby, nawet jeśli nie posiada on obywatelstwa ukraińskiego.

Osoba z Ukrainy, która przekroczyła legalnie granicę z Polską po 24 lutego 2022 roku, powinna mieć stempel w paszporcie lub innym dokumencie podróży. Umieszczają go pracownicy polskiej Straży Granicznej. Potwierdza on legalne przekroczenie granicy wraz ze wskazaniem daty.

Uwaga!

Obywatele Ukrainy, którzy przybyli na terytorium Polski bezpośrednio z terytorium Ukrainy w okresie od 24 lutego 2022 roku, korzystają z 18-miesięcznej ochrony czasowej. Będzie ona trwać do 23 sierpnia 2023 roku.

O czym pamiętać, gdy chcemy zatrudnić obywatela Ukrainy? 

  • Sprawdź i zweryfikuj, czy pobyt obywatela Ukrainy lub jego małżonka jest legalny na terytorium Polski.
  • Złóż w odpowiednim powiatowym urzędzie pracy zgłoszenie pracodawcy o podjęciu pracy przez obywatela Ukrainy. Masz na to 14 dni od dnia podjęcia pracy przez Ukraińca. Możesz tego dokonać również elektronicznie na portalu praca.gov.pl.

Uwaga!

Powyższe dotyczy nie tylko obywateli Ukrainy, którzy wjechali do Polski po 24 lutego 2022 roku. Procedura ta odnosi się również do osób przebywających legalnie w Polsce na innej podstawie (na przykład zezwolenia na pobyt czasowy).

Zatrudnienie obywatela Ukrainy a obowiązki pracodawcy

  • Po pierwsze, wynagrodzenie wypłacane obywatelowi Ukrainy nie może być niższe niż płaca minimalna lub minimalna stawka godzinowa obowiązująca w Polsce w danym czasie.
  • Z obywatelem Ukrainy podejmującym pracę należy zawrzeć umowę pisemną, która uwzględnia warunki zawarte w oświadczeniu.
  • Zanim podpiszesz umowę z obywatelem Ukrainy, przedstaw mu tłumaczenie umowy na język dla niego zrozumiały.
  • Zgłoś pracownika do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Masz na to 7 dni od dnia podjęcia przez niego pracy.

Przeczytaj także inne artykuły z tej serii:

  • Świadczenie za udzielenie schronienia Ukraińcom – gdzie złożyć wniosek?
  • Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy – najważniejsze założenia