Zapowiadane zmiany w prawie pracy 2022

Blog

1 sierpnia 2022 roku to data, kiedy zapowiadane zmiany w prawie pracy mają wejść w życie. Motywatorem do wprowadzenia modyfikacji w polskim Kodeksie pracy okazują się być dwie unijne dyrektywy, których celem jest zapewnienie minimalnych praw wszystkim pracownikom w Unii Europejskiej, poprawa warunków pracy oraz wprowadzenie bardziej przejrzystego i przewidywalnego zatrudnienia. Ponadto jedna z nich ma zapewnić minimalne wymagania wyrównujące sytuację kobiet i mężczyzn na rynku pracy oraz równego traktowania w miejscu pracy (jest to tzw. dyrektywa work-life balance). Więcej na jej temat pisaliśmy w tym artykule: Zmiany w Kodeksie pracy 2022.

Ze względu na to, że w czasie publikowania poprzedniego artykułu był nam znany jednie kierunek zmian, dzisiaj tę wiedzę uzupełnimy. Zapraszamy do lektury.

Zmiany w prawie pracy 2022

  • Czas obowiązywania umowy na okres próbny ma być współmierny do przewidywanego czasu trwania umowy o pracę na czas określony i do rodzaju pracy.
  • Tego samego pracownika będzie można zatrudnić ponownie na podstawie umowy o pracę na okres próbny. Jedynym warunkiem jest zatrudnienie go do wykonywania innego rodzaju pracy niż dotychczas.
  • Pracownicy zyskają prawo do jednoczesnego zatrudnienia u innego pracodawcy.
  • Pracownicy zatrudnieni u jednego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy zyskają prawo do wystąpienia z wnioskiem o korzystniejszą formę zatrudnienia. Wówczas pracodawca będzie zobligowany do udzielenia pisemnej odpowiedzi na wniosek z uzasadnieniem w terminie miesiąca.
  • Pracownicze prawo do zwolnienia z powodu siły wyższej (w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem) w wymiarze 2 dni/rok.
  • Zakaz zatrudniania w systemie przerywanego czasu pracy i delegowania w porze nocnej pracowników sprawujących opiekę nad dziećmi do 8. roku życia. Pracodawca może zlecić taką pracę jedynie za zgodą pracownika.
  • Rozszerzenie informacji o warunkach zatrudnienia pracownika. Przede wszystkim chodzi o informację o szkoleniach zapewnianych przez pracodawcę czy długość płatnego urlopu.

Dyrektywa work-life balance

Dyrektywa work-life balance to – mówiąc konkretniej – dyrektywa 2019/1158 w sprawie równowagi między życiem zawodowym i prywatnym rodziców oraz opiekunów. Nadrzędnym celem tego aktu normatywnego jest umożliwienie Europejczykom jak najłatwiejszego pogodzenia życia zawodowego z życiem rodzinnym, bez względu na płeć. Dąży ona do tego, aby podział obowiązków związanych z opieką nad dziećmi pomiędzy kobietami i mężczyznami zniwelować do absolutnego minimum.

Zaznaczyć należy, że ww. dyrektywa wprowadza nowe zasady w kilku istotnych obszarach z punktu widzenia prawa pracy. Mianowicie chodzi o zmianę zasad dotyczących urlopu ojcowskiego, rodzicielskiego i opiekuńczego. Ponadto wprowadza ona elastyczną organizację pracy. O najważniejszych jej założeniach pisaliśmy w tym artykule: Zmiany w Kodeksie pracy 2022.

Zachęcamy również do lektury innych wpisów, w których dzieliliśmy się z Państwem zmianami w prawie, które weszły w życie wraz z początkiem 2022 roku także w innych obszarach życia: