Wypowiedzenie umowy o zakazie konkurencji z uwagi na pandemię COVID-19

Blog

Tarcza Antykryzysowa 4.0 umożliwiła wypowiedzenie umowy o zakazie konkurencji na szczególnych zasadach. W artykule wskażemy:

  • Kto może ją wypowiedzieć?
  • Na jakich warunkach?
  • Czy możliwe jest niewypłacenie pracownikowi odszkodowania?
  • Czym właściwie jest zakaz konkurencji?

Czym jest zakaz konkurencji?

Umowa o zakazie konkurencji obliguje obecnego lub byłego pracownika do niepodejmowania się działalności konkurencyjnej, lub zatrudnienia w dowolnej formie u podmiotu prowadzącego podobną działalność.

Czym jest Tarcza Antykryzysowa 4.0?

Terminem tym określa się ustawę o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19.

Tarcza 4.0 a wypowiedzenie umowy o zakazie konkurencji

Tarcza 4.0 wprowadza modyfikację w zakresie wypowiadania umów o zakazie konkurencji w przypadku stosowania jej obok umów:

  • o pracę,
  • zlecenie,
  • o dzieło,
  • na podstawie mianowania i powołania,
  • na podstawie wyboru.

Bez znaczenia jest, czy zakaz konkurencji obejmuje przedsiębiorcę, czy np. byłego pracownika. Przepisy odnoszą się do wszystkich umów o zakazie konkurencji obowiązujących po ustaniu umowy głównej. Jeżeli pracodawca zawarł umowę o zakazie konkurencji na czas trwania podstawowej umowy związanej z wykonywaną pracą – nie będzie miał możliwości jej wypowiedzenia.

Kto i kiedy może ją wypowiedzieć?

Warunkiem koniecznym do wypowiedzenia umowy o zakazie konkurencji na podstawie Tarczy 4.0 jest to, że na terenie Polski musi obowiązywać stan zagrożenia epidemicznego lub epidemii z powodu COVID 19.

Ustawa dopuszcza jednostronne wypowiedzenie zakazu konkurencji z zachowaniem 7-dniowego okresu wypowiedzenia. Wcześniej było to możliwe jedynie za porozumieniem stron. Umowę może wypowiedzieć wyłącznie podmiot, na rzecz którego ustanowiono ten zakaz (np. pracodawca). Z powodu wskazanego pośrednio w nazwie ustawy (pomoc przedsiębiorcom), nie przewiduje ona konieczności wypłat odszkodowań pracownikom z tytułu rozwiązania tej umowy.

Podsumowanie – zakaz konkurencji a wypowiedzenie umowy

Tarcza 4.0, która powstała aby pomóc znajdującym się w trudnej sytuacji przedsiębiorcom, umożliwia w określonych sytuacjach wypowiedzenie umowy o zakazie konkurencji. Jest korzystna szczególnie dla pracodawców, którzy wypowiadając umowę nie muszą martwić się o, konieczne dotychczas, odszkodowanie na rzecz byłego pracownika.