Świadczenie za udzielenie schronienia Ukraińcom – gdzie złożyć wniosek?

Blog

O mobilizacji Polaków w pomoc obywatelom Ukrainy na własną rękę pisały największe wydawnictwa w całej Europie. Ludzie w całej Polsce pomagali jak tylko mogli. Przekazywali żywność, ubrania i leki, ale przede wszystkim udostępniali swoje domy i mieszkania osobom uciekającym przed wojną – choćby na kilka dni, tygodni. Mimo podziwu i uznania wśród społeczeństwa, w przestrzeni publicznej mówiono coraz częściej o potrzebie faktycznego wsparcia osób, które udzieliły schronienia Ukraińcom. W końcu rząd zdecydował się wspomóc finansowo Polaków przyjmujących pod swój dach obywateli Ukrainy. Z niniejszego wpisu dowiesz się, kto może liczyć na świadczenie za udzielenie schronienia Ukraińcom, ile ono wynosi oraz w jaki sposób dopełnić formalności z nim związanych.

Zapraszamy do lektury.

Czy świadczenie za udzielenie schronienia Ukraińcom przysługuje każdemu?

Każda osoba, która zapewnia zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy, może otrzymać rekompensatę z tytułu ponoszonych w związku z tym kosztów. Świadczenie za udzielenie schronienia wynosi 40 zł dziennie na osobę.

Co ważne, przepisy przewidują pewne limity wypłaty tego świadczenia. Co do zasady będzie można je pobierać nie dłużej niż za okres 60 dni. W uzasadnionych przypadkach termin ten będzie mógł ulec wydłużeniu za zgodą wojewody.

Gdzie złożyć wniosek?

Wniosek o pomoc finansową należy złożyć w urzędzie gminy, która będzie również odpowiedzialna za wypłatę świadczenia. Termin na rozpatrzenie wniosku i wypłatę pieniędzy wynosi 30 dni. W treści wniosku należy podać:

  • liczbę osób przyjętych do zakwaterowania,
  • ich dane osobowe,
  • adres ich miejsca pobytu,
  • oświadczenie, że składający wniosek nie otrzymał żadnego dodatkowego wynagrodzenia w zamian za zakwaterowanie i wyżywienie (np. czynszu za wynajem).

Uwaga!

Gmina może uzależnić przyznanie lub wypłatę świadczenia od weryfikacji warunków zakwaterowania i wyżywienia Ukraińców. Weryfikacji najpewniej będą dokonywać upoważnieni pracownicy samorządu. Należy pamiętać, że świadczenie nie zostanie wypłacone, gdy warunki zakwaterowania i wyżywienia będą zagrażać życiu lub zdrowiu ludzi. Dotyczy to również sytuacji, gdy we wniosku podano nieprawdę.

Świadczenie za udzielenie schronienia Ukraińcom przyznawane jest na podstawie Rozporządzenia Rady Ministrów z 15 marca 2022 r. w sprawie maksymalnej wysokości świadczenia pieniężnego przysługującego z tytułu zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy oraz warunków przyznawania tego świadczenia i przedłużania jego wypłaty (Dz.U. poz. 605).

Przeczytaj także: Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy – najważniejsze założenia.