Tomasz Czerwiec

Nowelizacja prawa budowlanego 2020 – 5 najważniejszych zmian

19 września br. weszła w życie największa, jak dotąd, nowelizacja ustawy – Prawo budowlane (dalej: uPb). Większość nowych przepisów jest ocenianych pozytywnie przez ekspertów z branży budowlanej, a także prawników. W artykule wymienimy i po krótce opiszemy 5 najważniejszych zmian.

Jednolity teksty uPb można znaleźć tutaj.

Zamysł ustawodawcy

Głównym celem nowelizacja było przyspieszenie procesu inwestycyjnego. Ustawodawca zdecydowanie ułatwił wiele kwestii formalnych związanych z projektowaniem i tworzeniem inwestycji budowlanych zarówno z perspektywy deweloperów jak i osób prywatnych. Ustawa wprowadza bowiem katalog inwestycji przeprowadzanych na podstawie pozwolenia, zezwolenia i bez żadnych formalności, ułatwia przyłączenie do sieci gazowych, elektroenergetycznych, ciepłowniczych, wodociągowych, czy kanalizacyjnych, a ponadto ogranicza możliwość stwierdzenia nieważności pozwolenia na budowę.

Najważniejsze zmiany – nowelizacja prawa budowlanego 2020

  1. Nowa lista obiektów, które wymagają jedynie zgłoszenia, oraz takich, które nie wymagają ani pozwolenia, ani zgłoszenia – enumeratywny katalog znajdziemy w art. 29 uPb. Szczególną uwagę należy zwrocić na fakt, że obecnie będzie można stawiać bez zgłoszenia ani pozwolenia takie maszyny jak: biletomaty, wpłatomaty, bankomaty, czy paczkomaty. Jest to ważna zmiana, bowiem w poprzednim porządku prawnym było to utrudnione i niektóre sądy uważały, że na postawienie takiego obiektu wymagane jest pozwolenie lub przynajmniej zgłoszenie.
  2. Wprowadzono 5-letni termin na stwierdzenie nieważności decyzji w przedmiocie pozwolenia na budowę oraz decyzji o pozwoleniu na użytkowanie. Przed nowelizacją, praktycznie w każdym czasie można było uchylić te decyzje. Obecnie można tego dokonać tylko przez 5 lat od doręczenia bądź ogłoszenia decyzji.
  3. Łatwiejsze podłączenie do mediów. Ustawodawca zobowiązał przedsiębiorstwa do tego, aby wydawali warunki przyłączenia do sieci wodno-kanalizacyjnych w ściśle określonych terminach (14 dni dla budynków mieszkalnych jednorodzinnych, a 30 dni dla innych inwestycji). Wydane warunki będą ważne przez 2 lata.
  4. Projekt budowlany został podzielony na 3 części: projekt zagospodarowania działki lub terenu, projekt architektoniczno-budowlany oraz projekt techniczny. Dwa pierwsze projekty muszą być zatwierdzone przez organ administracji. Projekt techniczny natomiast składać należy dopiero na etapie zgłoszenia zakończenia robót budowlanych lub złożenia wniosku o pozwolenie na użytkowanie. W efekcie organy administracji mają być mniej obciążone, co w założeniu ma skutkować szybszym i sprawniejszym wydawaniem decyzji o pozwoleniu na budowę. Nie wszyscy są jednak zgodni co do tego, że zmiana ta faktycznie przyspieszy działanie organów.
  5. Legalizacja samowoli budowlanych. Nowela umożliwia bezpłatną procedurę legalizacyjną dla budynków powstałych bez zgłoszenia czy pozwolenia na budowę ponad 20 lat temu. Głównym wymogiem legalizacji będzie przedstawienie ekspertyzy technicznej wskazującej, że obiekt można bezpiecznie użytkować, a także geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej. Nie można natomiast zalegalizować obiektów budowlanych, co do których wydano decyzję o nakazie rozbiórki przed 19.09.2020 r. oraz jeżeli powyższy 20-letni termin upłynął po dniu wydania postanowienia o wstrzymaniu budowy.