Tomasz Czerwiec

Mały ZUS Plus

Mały ZUS plus jest dobrowolnym programem obniżającym składki na ubezpieczenia społeczne dla małych przedsiębiorców. W rezultacie, wysokość składek ustala się zależnie od wysokości uzyskanego przez przedsiębiorcę przychodu w roku poprzednim. Z obniżonych składek mogą oni korzystać przez 36 miesięcy, w ciągu 60 miesięcy prowadzenia działalności.

Z dzisiejszego artykułu dowiesz się:

  • kto i jak długo może skorzystać z tej ulgi?
  • co ona daje i na czym polega?
  • jakie obowiązują ograniczenia?
  • jak się do niego zgłosić?

Mały ZUS plus – kto może z niego skorzystać?

Trzy kluczowe warunki, uprawniające do skorzystania z programu to:

  • bycie osobą fizyczną, prowadzącą działalność gospodarczą na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej lub innych przepisów szczególnych,
  • przychód uzyskany z pozarolniczej działalności gospodarczej – prowadzonej przez cały poprzedni rok kalendarzowy – nie przekroczył kwoty 120 000 zł,
  • prowadzenie działalności gospodarczej w poprzednim roku kalendarzowym przez minimum 60 dni kalendarzowych.

Jak długo można korzystać z mały ZUS plus?

Niższe składki na ubezpieczenia społeczne można płacić maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu kolejnych 60 miesięcy kalendarzowych prowadzenia działalności gospodarczej. Jako miesiąc kalendarzowy przyjmuje się każdy miesiąc, w którym osoba podlegała ubezpieczeniu społecznemu lub zdrowotnemu, co najmniej 1 dzień.

Uwaga!

Jeśli korzystałeś z „małego ZUS” w 2019 r., lub w styczniu 2020 r. – okres ten wlicza się zarówno do 36, jak i 60 miesięcy kalendarzowych.

Co ze składką na ubezpieczenie zdrowotne?

Mały ZUS dotyczy tylko składek na ubezpieczenia społeczne. Nie obejmuje składki zdrowotnej, którą trzeba płacić w pełnej wysokości.

Kto nie może skorzystać z tej preferencji?

Jak podaje ZUS – z programu mały ZUS plus nie można korzystać, jeśli przedsiębiorca:

  • w ciągu 60 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej korzystał już z małego ZUS lub małego ZUS plus łącznie przez 36 miesięcy,
  • spełnia warunki do płacenia obniżonych składek na ubezpieczenia społeczne, od podstawy wynoszącej 30% minimalnego wynagrodzenia,
  • rozlicza się na karcie podatkowej i jednocześnie korzysta ze zwolnienia z VAT,
  • podlegał ubezpieczeniom społecznym lub ubezpieczeniu zdrowotnemu także z tytułu innej pozarolniczej działalności (na przykład jako wspólnik spółki jawnej),
  • wykonuje w ramach działalności gospodarczej te same zadania, które wykonywał dla byłego bądź obecnego pracodawcy jako pracownik w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym.

Dodatkowo, z małego ZUS plus nie mogą również skorzystać osoby, jeśli w poprzednim roku prowadziły działalność jako:

  • twórca, artysta,
  • osoba wykonująca wolny zawód,
  • wspólnik spółki jawnej, komandytowej, partnerskiej albo jednoosobowej spółki z o.o.,
  • osoba prowadząca publiczną lub niepubliczną szkołę, inną formę wychowania przedszkolnego, placówkę lub ich zespół.

Do kiedy musisz złożyć dokumenty zgłoszeniowe, aby skorzystać z małego ZUS plus?

Od tego, jakie dokumenty musisz złożyć zależy, czy już prowadziłeś działalność gospodarczą, jak długo oraz czy korzystałeś już z ulg objętych tym samym programem. Najczęściej obok dokumentów zgłoszeniowych będą to formularze ZUS ZWUA, ZUA/ZZA. Nie będziemy jednak wskazywać, który formularz i w jakich okolicznościach powinien być złożony. Te szczegółowe informacje można uzyskać np. na portalu internetowym ZUS-u.

Do kiedy musisz przekazać dokumenty zgłoszeniowe?

  • do 1 lutego 2021 r., jeśli w 2020 r. prowadziłeś działalność gospodarczą – przez co najmniej 60 dni i nie korzystałeś z małego ZUS plus – lub jeśli w styczniu 2021 r. wznowiłeś działalność gospodarczą;
  • w ciągu 7 dni, od daty nabycia prawa do skorzystania z małego ZUS-u plus. Jeśli po 24 stycznia rozpocząłeś lub wznowiłeś prowadzenie działalności gospodarczej. Względnie, jeśli spełniasz warunki w innym miesiącu niż styczeń 2021 roku.

Uwaga!
Jeśli korzystałeś z małego ZUS plus w grudniu 2020 r. i nadal chcesz korzystać z ulgi, nie przekazujesz żadnych dokumentów zgłoszeniowych.

Pierwszy rok prowadzenia działalności

Co istotne, w pierwszym roku prowadzenia działalności nie możesz opłacać składek mały ZUS plus. Dlaczego? Dla przedsiębiorców rozpoczynających działalność istnieją korzystniejsze rozwiązania. Na przykład tzw. ulga na start, czy preferencyjne składki, ustalane na podstawie minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Podsumowanie

Przedsiębiorcy prowadzący działalność na mniejszą skalę mogą skorzystać z preferencji, jakie daje mały ZUS plus. Mimo, że lista warunków, które należy spełnić łącznie ma kilka punktów, warto prześwietlić własną sytuację, jako przedsiębiorcy. Być może nawet nie zdajemy sobie sprawy, że kwalifikujemy się do objęcia swoich składek społecznych ulgą.