Dyrektywa o delegowaniu pracowników weszła w życie

Blog

30 lipca weszła w życie dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/957 z 28 czerwca 2018 r. dotycząca delegowania pracowników w ramach świadczenia usług. W dzisiejszym wpisie wskażemy, co o ww. akcie prawnym powinni wiedzieć polscy przedsiębiorcy, którzy delegują swoich pracowników do pracy w innym kraju UE.

Założenia dyrektywy

Wspomniana wyżej dyrektywa ogranicza możliwość delegowania pracowników do 12 miesięcy z możliwością przedłużenia tego czasu o 6 miesięcy na podstawie tzw. uzasadnionej notyfikacji przedstawionej władzom państwa przyjmującego przez przedsiębiorcę delegującego pracowników.

Pracownik delegowany będzie objęty prawem kraju przyjmującego. W kwestii zatrudnienia (w tym wynagrodzenia) będzie musiał zatem być traktowany jak pracownik lokalny. To z kolei spowoduje, że polscy przedsiębiorcy będą musieli wypłacać wyższe wynagrodzenia. Dyrektywa wskazuje bowiem, że składniki wynagrodzenia pracownika delegowanego muszą być takie same, jak pracownika lokalnego.

Dotychczasowe przepisy wskazywały jedynie, że pracownik delegowany musi otrzymać przynajmniej pensję minimalną kraju przyjmującego, ale wszystkie składki socjalne można odprowadzać w państwie wysyłającym.

Dyrektywa reguluje również kwestie układów zbiorowych, które będą mogły być zawierane na poziomie regionalnym, sektorowym oraz na poziomie firm. Dotychczas firmy wysyłające pracowników były objęte jedynie powszechnie stosowanymi układami zbiorowymi, uznanymi za oficjalne na poziomie narodowym.

Polskie ustawodawstwo

Polski ustawodawca nie uchwalił jeszcze przepisów wdrażających ww. dyrektywę. Choć ustawa implementującarozwiązania dyrektywy do polskiego porządku prawnego została odrzucona przez Senat 13 sierpnia, to dzień później Sejm odrzucił stanowisko Senatu. W efekcie ustawa zostanie skierowana do Prezydenta. Należy jednak pamiętać, że brak obowiązującej polskiej ustawy w tym zakresie, nie zwalnia przedsiębiorców delegujących pracowników do dostosowania swoich działań do treści przepisów dyrektywy. Przewiduje ona wysokie kary pieniężne za nieprawidłowe postępowanie w zakresie wynagradzania pracowników delegowanych.